Moskva – Sedem let po znameniti izjavi, da je pogledal Putinu v oči in da je začutil njegovo dušo, je ameriški predsednik George Bush dobil priložnost v oči pogledati tudi novemu ruskemu predsedniku Dimitriju Medvedjevu. Po enournih pogovorih ga je ocenil podobno laskavo, a vendarle za odtenek bolj zadržano, kot je po spoznavnem srečanju na Brdu pri Kranju njegovega predhodnika Vladimirja Putina.
Moskva – Na vrhunskem zasedanju osmih industrijsko najrazvitejših držav (G8) se bosta srečala tudi novi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev in odhajajoči ameriški predsednik George Bush. Obravnavala bosta vse pomembne teme, ki so velesili v času predsedovanja Vladimirja Putina privedle na rob hladne vojne.
Moskva – Ruski mediji evropski turneji ameriškega predsednika Georgea Busha namenjajo precej pozornosti, v komentarjih pa so do njegove zapuščine precej neprizanesljivi. Mnogi tudi omenjajo, da se je Busheva pot po evropskih prestolnicah začela z zasedanjem EU-ZDA, ki je potekalo na Brdu pri Kranju, kjer sta Bush in nekdanji ruski predsednik Vladimir Putin pred sedmimi leti postavila temelje za izboljšanje odnosov med državama. Rusiji so na Brdu nekaj pozornosti namenili tudi tokrat. V sklepni izjavi zasedanja EU-ZDA so zapisali, da cenijo njeno konstruktivno vlogo v globalnih zadevah.
Moskva – Po govoru ruskega predsednika Vladimirja Putina na zasedanju sveta Nato-Rusija v Bukarešti so svetovni voditelji pozdravili njegove umirjene tone in odmik od retorike hladne vojne. Zdaj počasi prihajajo na dan podrobnosti dogajanja za zaprtimi vrati. Sodeč po njih Putin v Bukarešti vendarle ni bil le ovčka, ampak je pokazal tudi nekaj svoje volčje narave.
Moskva – »Ne bojiš se povedati, o čem razmišljaš. Spoštujem tvojo odkritost. Ko si bova povedala vse, se bova rokovala. Bil si odločen voditelj,« je ameriški predsednik George Bush popihal na dušo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Ta mu je nemudoma vrnil poklon: »Z ameriškim predsednikom je bilo zanimivo in prijetno sodelovati. Vedno sem spoštoval njegovo človečnost, odkritost, odprtost in pripravljenost poslušati. To je veliko vredno.« Ameriški in ruski predsednik sta se v sedmih letih srečala kar osemindvajsetkrat; večkrat se je Bush sestal samo z nekdanjim britanskim premierom Tonyjem Blairom.
Moskva – »V Bukarešti bom še enkrat jasno predstavil ameriško stališče: zavzemamo se za potrditev akcijskega načrta za članstvo Ukrajine in Gruzije. Moj obisk tukaj bi moral biti jasen signal, da to, kar govorim, tudi resno mislim: v našem interesu je, da Ukrajina postane članica,« je ameriški predsednik George Bush poudaril na skupni tiskovni konferenci z ukrajinskim predsednikom Viktorjem Juščenkom. V predsedniški palači so Busha sprejeli s cvetjem, na ulicah pa je njegov obisk spremljalo na tisoče nasprotnikov članstva v Natu.
Moskva – Ameriški predsednik George Bush je pripotoval na dvodnevni uradni obisk v Ukrajino, s katerim bi rad utrdil podporo hitremu ukrajinskemu članstvu v zvezi Nato. To bo na bližajočem se vrhu v Bukarešti eno najtežjih vprašanj. Številne članice severnoatlantskega zavezništva namreč širitvi Nata na Ukrajino in Gruzijo odločno nasprotujejo. Ker mora biti odločitev o tem soglasna, bosta morali ti dve nekdanji sovjetski republiki na vabilo najverjetneje počakati do konca prihodnjega leta.
Moskva – Ameriškega predsednika Georgea Busha so na Trgu neodvisnosti v Kijevu pričakali demonstranti, ki nasprotujejo članstvu Ukrajine v Natu. Proti je po zadnjih javnomnenjskih raziskavah kar 35 odstotkov Ukrajincev, medtem ko članstvo podpira le nekaj več kot 11 odstotkov državljanov. Opozicijski Stranka regij in komunisti vztrajajo, da takšni rezultati kar kličejo po referendumu, zato so skoraj mesec dni blokirali delo vrhovne rade. Do članstva sta postala v javnih nastopih zadržana celo njegova najbolj goreča zagovornika, ukrajinski predsednik Viktor Juščenko in premierka Julija Timošenko. V ozadju njune previdnosti so predsedniške volitve, ki bodo v Ukrajini prihodnje leto.