Moskva – Zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov se je s svojimi gospodarskimi in družbenimi reformami, znanimi kot perestrojka, in glasnostjo, ki je v totalitarni sovjetski režim vpeljala svobodo govora, v zgodovino zapisal kot človek, ki je v Rusijo prinesel demokracijo. Drugega marca bo praznoval 80. rojstni dan, ob skorajšnji okrogli obletnici pa je na tiskovni konferenci v Moskvi ocenil trenutne razmere v domovini ter vrenja v arabskem svetu. Spregovoril je tudi o prehojeni politični poti, ki jo je začel v 10. razredu osnovne šole, ko je še kot nadobudni mladenič vstopil v komunistično partijo. »Nekoč sem napisal, da srečnih reformatorjev ni, vendar bi vseeno rekel, da imam srečno usodo. Z življenjem sem zadovoljen. Imel sem veliko lepih, pa tudi težkih trenutkov. Najtežje zame je, da Raisa ni zdržala pritiska,« je izgubo žene označil za daleč največjo tragedijo.
Moskva – Rusko varnost ogrožajo gospodarska nestabilnost, morebitne vojne za naravne vire in tuji vohuni, je zapisano v strategiji ruske nacionalne varnosti do leta 2020, ki jo je v torek podpisal predsednik Dmitrij Medvedjev. Gre za dokument, na katerem bo država v prihodnjem desetletju gradila svojo zunanjo politiko in vojaško doktrino. Sestavil ga je ruski svet za varnost, v katerem sedijo vodilni politiki in načelniki tajnih služb.
Moskva – Z vrsto reform, znanih kot perestrojka, je zadnji sovjetski voditelj Mihail Gorbačov odpravil sovjetsko plansko gospodarstvo in to je na koncu pripeljalo celo do novega političnega zemljevida Evrope. S to pogumno potezo se je Gorbačov zapisal v zgodovino in ostal tudi ena najbolj spoštovanih osebnosti Rusije. Zdaj poziva novega ameriškega predsednika Baracka Obamo, naj se perestrojke lotijo tudi ZDA. Le s tako temeljitimi reformami lahko pešajoča velesila premaga finančno krizo in obnovi svetovno ravnotežje, je Mihail Gorbačov razmišljal v intervjuju za italijanski dnevnik La Stampa.