Moskva – V Ukrajini so z vojaško parado proslavili 18. obletnico ukrajinske neodvisnosti, ki je po mnenju ukrajinskega vodstva »eden najpomembnejših dogodkov 20. stoletja«. Dan ukrajinske neodvisnosti je nedvomno najpomembnejši ukrajinski politični praznik, s katerim zaznamujejo sprejetje deklaracije o neodvisnosti, ki je bila v vrhovni radi (parlamentu), sprejeta 24. avgusta 1991. Prvega decembra istega leta je akt o razglasitvi ukrajinske neodvisnosti na referendumu podprlo kar 90 odstotkov prebivalcev največje evropske države, ki šteje skoraj 46 milijonov prebivalcev.
Moskva – Odnosi med Moskvo in Kijevom so na trhlih temeljih vse od oranžne revolucije 2004, ko se je na oblast povzpel prozahodni predsednik Viktor Juščenko. Njegova politika je nenehno deležna ostrih kritik ruskih oblasti, ki mu očitajo prodajo orožja Gruziji, prizadevanje za članstvo v Natu ter odločitev o umiku ruskega črnomorskega ladjevja iz pristanišča Sevastopol po izteku najemne pogodbe leta 2017. Zagotovo najostrejše kritike so nanj letele v času rusko-ukrajinskih plinskih vojn.
Moskva – Ukrajinsko gospodarstvo je zaradi gospodarske krize na kolenih, zato je ukrajinska premierka Julija Timošenko v zadnjih dneh moledovala za pomoč pri predstavnikih skupine industrijsko najbolj razvitih držav G7, že pred tem pa se je obrnila na Rusijo. Ta je na precej skrivnostnih pogajanjih obljubila pet milijard dolarjev pomoči, kar je v ukrajinski politiki povzročilo nove razprtije. Zaradi tega in plinskega dogovora je Timošenkova za ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka nič manj kot narodna izdajalka.
Kijev – Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko in premier Viktor Janukovič sta v sredo popoldne še enkrat poskušala zgladiti nesoglasja, a se je tudi njuno drugo srečanje po izbruhu ustavne krize končalo neuspešno. Prvi vztraja pri predčasnih volitvah, drugi pa odgovarja, da v njegovi koaliciji ne bodo začeli priprav na volitve, dokler ustavno sodišče ne odloči o predsednikovem odloku o razpustitvi parlamenta in razpisu predčasnih volitev. Odločitve ustavnega sodišča, katerega predsednik je po še nepotrjenih informacijah odstopil, ne kaže pričakovati prej kot v mesecu dni.
V Kijevu je v sredo zvečer izražalo podporo ukrajinskemu premieru Viktorju Janukoviču že 12.000 privržencev, na ulice pa so se začeli zgrinjati tudi privrženci predsednika Viktorja Juščenka. Njihovo število je precej manjše, najverjetneje tudi zato, ker so jim v oranžnem taboru to odsvetovali. Raje so se osredotočili na zbiranje podpore za volitve, za katere je Julija Timošenko, ki vodi stranko Naš blok Julija Timošenko, že začela predvolilno kampanjo.
Na koledarju ukrajinskega predsednika Viktorja Juščenka sta bila 21. in 22. marec označena kot dneva uradnega obiska v Rusiji, ko bi se moral Juščenko med drugim srečati tudi z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in premierom Mihailom Fradkovom. A ukrajinske delegacije ni bilo v Moskvo, saj je ruska stran v zadnjem hipu obisk odpovedala. Najverjetneje zato, ker je Kremelj podvomil o smiselnosti obiska, ki da bi bil bolj kot dvostranskim odnosom namenjen krepitvi Juščenkovega položaja v domovini. Pomoč predsedniku, ki se odkrito spogleduje z Zahodom, pa je zadnje, kar je Moskva pripravljena storiti. Tako bi namreč metala polena pod noge svojemu tesnemu zavezniku, ukrajinskemu premieru Viktorju Janukoviču.