Moskva, Himki – »Ne glede na izjave moskovskih oblasti o huliganih, ki so kršili javni red in mir, je bil nedeljski protest nekaj povsem drugega od tega, kar se trenutno dogaja v Grčiji in kar se je pred leti dogajalo v Parizu. Bili so mirni protesti. K nasilju se je zatekla edinole oblast,« je v ponedeljek na tiskovni konferenci v Moskvi opozoril najbolj izpostavljeni član ruske opozicije Gari Kasparov.
Moskva – Rusko glavno mesto si je že nadelo praznično podobo in na Rdečem trgu vsak večer zažari na tisoče prednovoletnih lučk. Po vsej Moskvi je razobešenih tudi na stotine ogromnih plakatov z napisi »Za Putina« in »Enotna Rusija«. Ruski volilci zdaj nestrpno pričakujejo predvsem današnji že posneti govor ruskega predsednika Vladimirja Putina, saj upajo, da bo ta naposled vendarle dal odgovore glede Putinove politične prihodnosti. Za zdaj je Putin dejal le, da bo s triumfalno zmago Enotne Rusije dobil moralni mandat, da tudi vnaprej ohrani pomembno vlogo. Ali bo to spet vloga predsednika, ostaja neznanka.
Moskva – »Z režima nam je uspelo odstraniti krinko,« je bil z opozicijskimi protesti, ki so bili konec tedna v Moskvi in Sankt Peterburgu, zadovoljen predsednik Nacionalboljševistične stranke in eden od organizatorjev Eduard Limonov. Z njim so se strinjali tudi drugi organizatorji, ki so v ponedeljek na tiskovni konferenci v moskovskem neodvisnem novinarskem središču spregovorili tudi o svojih izkušnjah s policijo. Shoda z geslom Rusija brez Putina sta se namreč končala s policijskim nasiljem, ki so ga ostro obsodili Svet Evrope in Združene države Amerike. Voditelj Druge Rusije Gari Kasparov je še vedno za zapahi. »K njemu ne pustijo nikogar, zato ne vemo, kako je z njim,« so bili v ponedeljek zaskrbljeni njegovi najbližji sodelavci.
Moskva – Ruska volilna komisija je v sredo opozicijski koaliciji Druga Rusija, ki jo vodi nekdanji svetovni šahovski prvak Gari Kasparov, preprečila udeležbo na decembrskih parlamentarnih volitvah. »Druga Rusija ni registrirana kot politična stranka, zato se volitev ne more udeležiti,« je v pismu Drugi Rusiji pojasnil vodja volilne komisije Vladimir Čurov. Odločitev je pričakovana. Opozicijska koalicija, v kateri so posamezniki najrazličnejših političnih prepričanj, ki jih združuje ostro nasprotovanje politiki ruskega predsednika Putina, se je namreč želela prijaviti na volitve zgolj zato, da bi opozorila na popolno kontrolo Kremlja nad rusko politiko.
Gari Kimovič Kasparov, šahovski velemojster in nekdanji svetovni šahovski prvak, je bil črna ovca že v Sovjetski zvezi, ki je med napetimi šahovskimi dvoboji stiskala pesti predvsem za njegovega večnega tekmeca Anatolija Karpova. Sam pravi, da je bil razlog njegov armensko-judovski izvor. Tudi zdaj, pri 44 letih, ko je z vstopom v opozicijsko Drugo Rusijo zamenjal šahovsko kariero za politično, je trn v peti ruskih oblasti. RevijaTimega je uvrstila med sto najvplivnejših oseb leta 2007, kjer mu družbo med drugim delajo papež Benedikt XVI., britanska kraljica Elizabeta II. ter ameriška predsedniška kandidata Barack Obama in Hillary Clinton. Z njim smo se pogovarjali po tiskovni konferenci Druge Rusije, kamor je prišel s številnim spremstvom telesnih stražarjev, ki so budno spremljali prav vsak njegov korak.
Moskva – Opozicija, združena v koaliciji Druga Rusija, je pred kongresom, ki bo v soboto in nedeljo, predstavila svoje prednostne naloge. Vodjo gibanja Garija Kasparova in predsednika Nacionalistične boljševistične stranke Eduarda Limonova je v osrednjem ruskem domu novinarjev v Moskvi, kamor sta prispela s kar 50-minutno zamudo, pričakalo le kakih 30 novinarjev. »Včasih je na tiskovne konference Kasparova prihajalo precej več ljudi, zdaj pa...saj sami veste, kako je, « je pojasnila Orina Mihaljeva, producentka ruskega javnega radia NPR.