Moskva – V Rusiji se danes spominjajo pete obletnice umora preiskovalne novinarke Ane Politkovske, ki je vsemu svetu razkrivala ruske zlorabe v Čečeniji, molčala pa ni niti o zločinih čečenskih upornikov. Ker se hočejo izogniti politizaciji žalnih slovesnosti v predvolilnem obdobju, bodo v njen spomin letos potekale brez javnega shoda, ki se je v Moskvi vsako leto začel z igranjem glasbe, ki jo je na usodni dan med vračanjem z dela poslušala v avtomobilu. Pred vrati svojega doma je umrla ob 16.30 po moskovskem času. Stara je bila 48 let.
Moskva – V Rusiji so prijeli domnevnega organizatorja umora preiskovalne novinarke Ane Politkovske, ki je popisovala temne plati vojne v Čečeniji in je bila na svojem domu v Moskvi ubita pred skoraj petimi leti. Hkrati z aretacijo upokojenega policijskega podpolkovnika Dmitrija Pavljučenkova, ki je v zameno za plačilo menda organiziral kriminalno skupino, domnevno odgovorno za njen umor, so preiskovalci napovedali še, da razpolagajo tudi z informacijami o domnevnem naročniku umora. »Za zdaj je prezgodaj, da bi objavili njegovo ime,« so bili skrivnostni pri preiskovalnem odboru generalnega državnega tožilstva.
Moskva – Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je sprejelo razsodbo o najbolj znani sodni sagi v sodobni ruski zgodovini. Odločilo je, da so med prvim sodnim procesom proti ruskemu oligarhu Mihailu Hodorkovskemu nastale številne proceduralne napake, zato so Rusiji naložili kazen v višini 24.500 evrov. Sklenili so, da je bila njegova aretacija nezakonita, saj so ga priprli kot pričo, ki je že čez nekaj ur postala obsojenec, ter da so mu zaporno kazen dvakrat neupravičeno podaljšali. Hkrati so sporočili, da nimajo dovolj dokazov, da je bil sodni proces politično motiviran.
Moskva – Ruski borci za človekove pravice in novinarji so se poklonili spominu na preiskovalno novinarko Ano Politkovsko, ki so jo neznanci pred štirimi leti ustrelili na njenem domu v Moskvi. Žalno slovesnost so pripravili sodelavci iz neodvisnega časopisa Nova Gazeta, udeležili pa so se je številni ugledni borci za človekove pravice in njihovi somišljeniki. Politkovska, ki je umrla na rojstni dan ruskega premiera in nekdanjega predsednika Vladimirja Putina, je razkrivala temne plati vojne v Čečeniji. Ne le mučenja civilistov s strani ruske vojske, ampak tudi strahote, s katerimi so se spopadali ruski vojaki. Le nekaj dni pred tragično obletnico so iz preiskovalne komisije generalnega državnega tožilstva sporočili, da bodo vnovič preiskali številne primere doslej nepojasnjenih umorov novinarjev. Človekoljubne organizacije so gesto pozdravile, hkrati pa opozorile, da bodo verjele šele, ko bodo besedam sledila tudi dejanja.
Moskva – V Londonu, Parizu in Moskvi bodo danes počastili tretjo obletnico umora ruske preiskovalne novinarke Ane Politkovske, ki je za neodvisni časopis Nova Gazeta razkrivala zločine ruskih in čečenskih enot v Čečeniji, s čimer je postala simbol kratenja novinarskih svoboščin po vsem svetu. V neodvisnem tiskovnem središču v Moskvi so ob tej priložnosti spomnili, da primer še vedno ni dobil epiloga, zato so predstavnike ruskih in tujih medijev pozvali, naj s svojim pisanjem še naprej vršijo pritisk na rusko oblast.
Moskva – Od umora preiskovalne novinarke Ane Politkovske, ki je za ruski časopis Nova Gazeta razkrivala zločine ruske in čečenske vojske v času protiterorističnih operacij v Čečeniji, o temnih madežih Putinove Rusije pa je napisala tudi več uspešnic, so minila že skoraj tri leta, najbolj razvpiti zločin v sodobni ruski zgodovini pa še ni dobil epiloga. Vrhovno sodišče je včeraj razveljavilo oprostilne sodbe proti trem osumljenim sodelovanja v umoru ter nekdanjemu podpolkovniku ruske tajne službe FSB, ki ga je obtožnica z umorom povezovala le posredno.
Moskva – Ruski mediji so se na široko razpisali o trimesečnem sodnem procesu proti štirim osumljencem za sodelovanje pri umoru kritične novinarke Ane Politkovske, ki se je končal z oprostilno sodbo. Tako opozicijski kot vladni mediji so pisali, da je primer razkril popolno nesposobnost ruskega pravosodja. »Mislim, da so vsi štirje tako ali drugače povezani z umorom,« je sin žrtve Ilija Politkovski izjavil na tiskovni konferenci, na katero je prišel s sestro Vero, odvetnicama Karino Moskalenko in Ano Stavicko in urednikom Nove Gazete Sergejem Sokolovom. Do procesa so bili izjemno kritični, zadovoljni pa so bili s tem, da je bil odprt za javnost in da je o krivdi obtoženih odločala porota.
Moskva – Na moskovskem vojaškem sodišču se je včeraj končal proces proti trem obtoženim sodelovanja pri umoru kritične novinarke Ane Politkovske, brez dvoma najbolj razvpiti sodni primer v sodobni ruski zgodovini. Nekdanjega sodelavca notranjega ministrstva Sergeja Hadžikurbanova in čečenska brata Džabraila in Ibrahima Mahmudova je porota oprostila po dveurnem razmisleku. Izpustili so tudi bivšega podpolkovnika ruske tajne službe FSB Pavla Rjaguzova, ki ga je obtožnica z umorom povezovala samo posredno. Osumljen je bil, da je priskrbel novinarkin naslov.
V telovadnico zaradi prenove zaprte moskovske šole se na zasedanje umakne dvanajst porotnikov in v popolni izolaciji ure in ure tehtajo, ali je posvojeni čečenski deček kriv umora svojega očima – častnika ruske vojske. To je prizor iz zadnjega filma nekoč že z oskarjem nagrajenega ruskega režiserja Nikite Mihalkova z naslovom 12, s katerim se je v kategoriji najboljši tujejezični film tudi letos potegoval za prestižno filmsko nagrado.