Moskva – V ukrajinskem glavnem mestu Kijevu poteka osrednji ukrajinski turistični sejem UITT, na katerem se Slovenija predstavlja pod geslom »Zelena. Aktivna. Zdrava.«.
Moskva – Svoja vrata zapira ruska turistična borza MITT, ki je tretji najpomembnejši dogodek v svetovni turistični industriji. Slovenska turistična podjetja so se predstavila na stojnici v organizaciji Slovenske turistične organizacije (Sto), ki je za predstavitev v Moskvi odštela kar 140.000 evrov, saj je to eden najdražjih turističnih sejmov na svetu, kjer kvadratni meter razstavnega prostora stane več kot 1000 evrov. »Rusi so za nas tako pomembni, da tega ne moremo zamuditi. Po številu prihodov so v Sloveniji na petem mestu,« je povedala Rebeka Kumer Bizjak iz Stoja.
Moskva – Rusija načrtuje največjo prodajo državnega premoženja po letu 1990, je za tiskovno agencijo Reuters razkril vir z ruskega finančnega ministrstva. Postregel je tudi z natančnim načrtom in časovnim okvirjem: »Na finančnem ministrstvu smo izdelali načrt morebitne privatizacije, ki jo načrtujemo v letih 2011–2013 in s katero bomo vsako leto zbrali 300 milijard rubljev (7,6 milijarde evrov, op. p.). Prodaja največjih podjetij bo potekala tako, da bo vlada v njih obdržala kontrolne deleže. Premier Vladimir Putin je omenjene načrte že pozdravil.
Moskva – Mednarodno podjetje Trimo s sedežem v Sloveniji je na ruskem trgu prisotno že več let. Njihovi izdelki so znani kot eni najkakovostnejših, hkrati pa dražjih v primerjavi s cenovno precej ugodnejšo, tehnično pa precej manj kakovostno kitajsko konkurenco. Zaradi smrtonosnih požarov v zadnjih letih so tudi v Rusiji začeli uveljavljati višje varnostne standarde, v čemer pri Trimu vidijo izjemno priložnost za nadaljni prodor na ta trg. Z velikim upanjem jih navdajajo tudi ruski načrti o izboljšanju energetske učinkovitosti ruskega stanovanjskega fonda, saj je izolacija vključena že v njihove standardne fasadne sisteme.
Moskva – Ena glavnih lekcij globalne gospodarske krize za Rusijo je bilo spoznanje o preveliki odvisnosti od izvoza surovin in nujnosti tehnološke modernizacije države, kar je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev poudaril v svojem nagovoru ljudstvu s pomenljivim naslovom Rusija gre naprej. S tem ciljem pred očmi so v Moskvi prejšnji teden pripravili zasedanje Zveze za komunikacije nekdanjega postsovjetskega prostranstva (RSS), kjer Slovenija sodeluje kot opazovalka, v torek pa je svoja vrata odprl še največji telekomunikacijski sejem v Rusiji. Na obeh dogodkih, na katerih se je med drugim predstavil slovenski Iskratel, je sodeloval tudi slovenski minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregor Golobič.
Moskva – Rusko gospodarstvo, ki je lani doživelo kar 7,9-odstotni padec, za kar 10,8 odstotka pa se je zmanjšala industrijska proizvodnja, se počasi pobira iz najhujše recesije, ki se je začela v drugi polovici leta 2008, in to predvsem zaradi zniževanja cen nafte. Ta se je lani povišala za kar 80 odstotkov, kar vzbuja upanje, da se v Rusijo vračajo časi krepkega medveda. Vse dokler Rusija ne bo zmanjšala svoje odvisnosti od energentov, bo uspešnost njenega gospodarstva talec cen energentov na svetovnih trgih.
Moskva – V tednu nizkih temperatur in povečanih potreb so medsosedski spori Evropsko unijo vnovič opomnili na bolečo odvisnost od ruskega plina ali nafte, ki je zdaj v središču pozornosti. Vzrok za to je rusko-beloruski naftni spor, ki se je začel prvi dan novega leta in ga na včerajšnjem sestanku v Moskvi niso uspeli zgladiti. Podoben je tistemu iz leta 2007, ko je Rusija za kratek čas ustavila dobave nafte po naftovodu Družba (Prijateljstvo), ki teče skozi Belorusijo in s katerim evropske države pokrijejo kar desetino svojih potreb. Evropske energetske bojazni so večje tudi zaradi ukrajinskih zadreg pri plačilu ruskega plina, zaradi česar ni izključena nova plinska kriza.
Moskva – Rusiji in Turkmenistanu se je uspelo dogovoriti o nadaljevanju energetskega sodelovanja. Po sporazumu, ki sta ga včeraj v turkmenistanski prestolnici Aškabadu podpisali monopolni podjetji obeh držav Gazprom in Turkmengaz – bo Rusija na leto odkupila do 30 milijard kubičnih metrov turkmenistanskega plina. Delegaciji sta spremljala tudi predsednika obeh držav, Dmitrij Medvedjev in Kurmangulij Berdimuhamedov.
Moskva – Direktor Rosstata Vladimir Sokolin je v intervjuju za časopis Itogi napovedal, da se po 11 letih umika s položaja prvega človeka zvezne statistične službe. Konec novembra bo prevzel vodenje Meddržavnega statističnega urada Skupnosti neodvisnih držav, kar formalno pomeni napredovanje, ki pa po njegovih navedbah ni glavni vzrok, da se umika iz Rosstata. Za to se je odločil zaradi konflikta interesov, natančneje ponarejanja statističnih podatkov, kar se po njegovih navedbah dogaja na izrecno zahtevo ministrstva za gospodarski razvoj. Njihove izjave o okrevanju gospodarstva je označil za neresnične.
Moskva – V ruskem avtomobilskem velikanu Avtovaz, ki je znan predvsem po legendarnih avtomobilih Lada, so vendarle potrdili, kar se je šušljalo že več mesecev. Direktor podjetja Igor Komarov je prvič priznal, da se je močno zadolženo podjetje znašlo na robu stečaja, ki ga bodo prisiljeni razglasiti, če jim ne bo uspelo restrukturirati dolga. Ta trenutno znaša 2,1 milijarde dolarjev, do konca leta pa bi se lahko povečal že na več kot poltretjo milijardo. Ruska vlada je podjetju že namenila posojilo v vrednosti 800 milijonov dolarjev, domači avtomobilski industriji pa so poskušali pomagati tudi z zvišanjem uvoznih dajatev za tuje avtomobile.