Celo moreče vojne zgodbe z njenega jezika polzijo kot mehka poezija, zato bi jo lahko poslušala ure in ure. Njena knjižnica v središču Groznega je nemara prav zato že skoraj trinajst let središče pestrega družabnega življenja. »V službo sem se vrnila kot prva v mestu, že februarja 2000. Hodila sem po ulicah, na katerih ni bilo ljudi. Ko sem odprla knjižnico, so vsi mislili, da sem znorela,« se Sacita Izrailova, 46-letna direktorica mestne knjižnice, spominja druge čečenske vojne. »Vsi so hodili k meni. Drug drugemu so izpovedovali ljubezen, si prinašali darila,« se spominja intimnih začetkov.
Grozni – Čečensko glavno mesto je bilo zadnjič v središču svetovne pozornosti po drugi čečenski vojni, ko so ga ruske sile zravnale z zemljo in so ga ZN leta 2003 razglasili za najbolj razdejano mesto na svetu. Od takrat je minilo 13 let, Grozni pa je zaradi bleščečega preporoda dobil vzdevek kavkaški Dubaj.
Moskva – Slab mesec dni po umoru Natalije Estemirove, aktivistke ruske humanitarne organizacije Memorial v Čečeniji, je ruske pravozaščitnike pretresla nova tragedija. V čečenski prestolnici Grozni so včeraj v prtljažniku avtomobila odkrili trupli ruske aktivistke za pravice otrok Zareme Sadulajeve in njenega moža Alika Džabrailova, na katerih so vidni sledovi strelnih ran. Nobeden od umorjenih še ni dopolnil 30 let.