Moskva – »Ni nam treba podpirati ljudi, ki pred kamerami in javnostjo jedo nasprotnikove organe. Ali jim res želite dobavljati orožje?« je ruski predsednik Vladimir Putin že na srečanju z britanskim premierom Davidom Cameronom nakazal, da ne namerava popuščati glede Sirije.
Moskva – Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ob grožnjah iz Pjongjanga vse vpletene strani pozval, naj se izogibajo enostranskim ukrepom. Ruski analitiki v severnokorejski histeriji vidijo predvsem priložnost za še večje zbliževanje med Rusijo in Kitajsko.
Moskva – »Za nami je zelo zabavno potovanje,« se je severnokorejski voditelj Kim Džong Il zahvalil gostitelju Dmitriju Medvedjevu. Srečala sta se v ruskem vojaškem oporišču v Ulan Udeju, glavnem mestu ruske budistične republike Burjatije. V borovem gozdičku je bil dosežen sporazum o obnovitvi šeststranskih pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu ter morebitni uvedbi moratorija na preizkušanje orožja za množično uničevanje.
Moskva – Luksuzni vlak severnokorejskega voditelja Kim Džong Ila z oklepljenim spodnjim delom in vagonom, ki ga je sovjetski diktator Stalin podaril njegovemu očetu Kim Il Sungu, je v soboto zgodaj zjutraj pripotoval na ruski Daljni vzhod, kjer so Kimu s kruhom in soljo izrekli tradicionalno rusko dobrodošlico. Njegov tretji prihod v Rusijo je bil tako kot prejšnja dva nenapovedan, v tančico skrivnosti pa so zavite tudi druge podrobnosti. Za zdaj je znano le, da se bo srečal z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, kar naj bi se po neuradnih informacijah zgodilo že jutri v Ulan Udeju, glavnem mestu ruske republike Burjatije.
Moskva – Severnokorejski zunanji minister Pak Ui Čun je na štiridnevnem uradnem obisku v Rusiji, ki si s Severno Korejo deli 17-kilometrski mejni pas in je ena od šestih udeleženk pogajanj, s katerimi je poskušala mednarodna skupnost pripraviti Pjiongjang k opustitvi jedrskih ambicij. Pogovori so obtičali lani, ko je severnokorejska delegacija protestno odkorakala od pogajalske mize. Za to so se odločili po mednarodnih obsodbah zaradi izstrelitve rakete, hkrati pa so obudili tudi jedrski program in iz države izgnali inšpektorje Mednarodne agencije za jedrsko energijo. Napetost na Korejskem polotoku je dosegla vrelišče po novembrskem severnokorejskem napadu na južnokorejski otok Jeonpjeong. Obisk severnokorejskega politika v Rusiji je ena redkih priložnosti za iskanje rešitve.
Moskva – Rusija meji na Severno Korejo, poleg tega je stalna članica varnostnega sveta ZN in ena od šestih udeleženk pogajanj, s katerimi je poskušala mednarodna skupnost pripraviti uradni Pjongjang k opustitvi jedrskih ambicij in so obtičala lani, ko je severnokorejska delegacija protestno odkorakala od pogajalske mize. Iz vseh teh razlogov se je ruska diplomacija tudi na včerajšnje obstreljevanje odzvala med prvimi. Opozorili so, da je do vojne le še korak in da je treba takšen razvoj dogodkov vsekakor preprečiti.
Moskva – »Naša dolžnost je, da se pripravimo na najhujše. Moramo zaščititi prebivalce ruskega Daljnega vzhoda,« se je odzval neimenovani predstavnik ruske vojaške varnostno-obveščevalne službe, ko je severnokorejski režim zagrozil, da bo Južni Koreji napovedal vojno. Dodal je, da Rusija v primeru izbruha vojaškega spopada na Korejskem polotoku ne izključuje uporabe jedrskega orožja. Za zdaj je ruska stran na tem območju zgolj okrepila radarski nadzor, v pripravljenosti pa je tudi civilna zaščita. Stopnjo pripravljenosti sta že zvišali tudi ameriška in južnokorejska vojska.
Moskva – Rusija je stalna članica varnostnega sveta OZN in hkrati ena od šestih udeleženk pogajanj, s katerimi poskuša mednarodna skupnost Severno Korejo pripraviti k opustitvi jedrskih ambicij. Zaradi aktivne vloge na področju severnokorejskega jedrskega programa se je na nedeljski jedrski poskus odzvala med prvimi. Najprej je bila zelo zadržana, ko pa je rusko obrambno ministrstvo potrdilo, da je v bližini državne meje res odjeknila jedrska eksplozija, se je z ostro obsodbo pridružila mednarodni skupnosti.