Moskva – V Tadžikistanu, najrevnejši med nekdanjimi sovjetskimi republikami v Srednji Aziji, so izbruhnili najhujši nemiri po državljanski vojni med letoma 1992 in 1997, v kateri je umrlo 50.000 ljudi. Spopadi med privrženci nekdanje opozicije in vladnimi enotami so izbruhnili na Pamirju, ki je znan kot streha sveta.
Moskva – V začetku prejšnjega tedna je sodišče v Tadžikistanu zaradi nezakonitega prestopa meje, tihotapljenja in kršenja pravil letenja obsodilo ruskega pilota Vladimirja Sadovničnega na osem let in pol zapora. Rusija je odgovorila s priprtjem 297 delavcev iz Tadžikistana, ki jih bodo kmalu deportirali v domovino.
Moskva – Sedemmilijonski Tadžikistan, najrevnejša nekdanja sovjetska republika v srednji Aziji od petih, se je znašel na robu nove državljanske vojne. Ves september so od tam poročali o napadih na vladne sile, ki so jih oblasti pripisale islamskim skrajnežem, tudi tistim iz ruskega Kavkaza ter sosednjih Afganistana in Pakistana. Opozicija nasprotno vztraja, da za vsem skupaj stojijo oblasti, ki želijo na območjih velikega nezadovoljstva z režimom avtoritarnega predsednika Emomalija Rahmonova ustvariti izredne razmere, v katerih bi za zapahe spravili vso opozicijo. Zaradi obračunavanja z opozicijo pod pretvezo islamistične grožnje se islam ne radikalizira le v Tadžikistanu, ampak po vsej srednji Aziji, je med drugim sporočilo v dokumentarnem filmu z naslovom Mit radikalnega islamizma v srednji Aziji, ki ga je posnel danski novinar Michael Andersen.