Moskva – Velika Britanija, ki sodi med največje ruske gospodarske partnerice, je to ostala tudi v času vohunskih in drugih škandalov. Zaradi njih so diplomatski odnosi med državama v zadnjih letih povsem ohromljeni, kar poskuša zdaj popraviti zunanji minister David Miliband, ki je Rusijo obiskal kot prvi vodja britanske diplomacije v zadnjih petih letih. Bolj kot dvostranske peripetije je za obisk zaslužna mednarodna ofenziva glede vprašanja jedrskega Irana, ki je včeraj spet pokazal zobe. Iranski zunanji minister Manušer Motaki je namreč pozval k spremembam dogovora o plemenitenju dveh tretjin njihovega urana v Rusiji in Franciji, ki so ga prejšnji teden sprejeli na sedežu Mednarodne agencije za jedrsko energijo na Dunaju.
Moskva – Nekdanji telesni stražar Andrej Lugovoj, ki ga britanske oblasti sumijo umora nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, nadaljuje kampanjo pred skorajšnjimi parlamentarnimi volitvami. Za vstop v parlament se kot drugopodpisani poteguje na listi ultranacionalistične Liberalnodemokratske stranke. Na predvečer Litvinenkove smrti je obiskal volivce v vaseh blizu Kurska. »Še pred letom sem bil popolnoma neznan, nato pa so me za slavnega naredili Britanci, « se je v prepolni dvorani pošalil Lugovoj.
Moskva – Predsednik ultranacionalistične Liberalnodemokratske stranke (LDPR) Vladimir Žirinovski in Andrej Lugovoj, ki se bo na listi te stranke na decembrskih parlamentarnih volitvah potegoval za vstop v parlament, sta s tiskovno konferenco v torek začela predvolilno kampanjo. Do prvega vprašanja v zvezi z razvpitim primerom Litvinenko je glavni osumjenec na novinarska vprašanja odgovarjal mirno, potem pa je postajal vse bolj odrezav. Na pomoč mu je priskočil Žirinovski, ki je novinarja Voice of America zaradi »nespodobnega vprašanja« nagnal iz dvorane, sam pa si je privoščil 10-minutni traktat proti britanskim oblastem. Pripisal jim je krivdo za dobesedno vse, kar se je slabega zgodilo v Rusiji, od oktobrske revolucije do čečenske vojne.
Moskva – Štirje ruski diplomati, ki so jih britanske oblasti 16. julija razglasile za nezaželene, so že odpotovali iz države, so v petek sporočili z ruskega veleposlaništva v Londonu. Na britanski ukrep je Rusija odgovorila z izgonom prav toliko britanskih diplomatov, ki morajo iz Rusije do nedelje. Diplomatski spor – izbruhnil je, ker Rusija ni hotela izročiti glavnega osumljenca v primeru Litvinenko Andreja Lugovoja – je medtem dobil nove razsežnosti. Velika Britanija je namreč pred kratkim aretirala ruskega državljana, osumljenega, da je načrtoval umor ruskega oligarha in ostrega Putinovega kritika Borisa Berezovskega, in ga po dveh dneh izpustila, ne da bi bila vložila obtožnico. Rusko zunanje ministrstvo zahteva zdaj od Londona podrobno poročilo o tem dogodku.
Moskva – Rusija bo izgnala štiri britanske diplomate, prenehala bo izdajati vizume predstavnikom britanske vlade, z Veliko Britanijo pa bo prekinila sodelovanje na področju boja proti terorizmu. S temi ukrepi je Moskva odgovorila na britansko odločitev o izgonu štirih ruskih diplomatov iz Velike Britanije in oteženem vizumskem postopku za predstavnike ruske vlade, ki jo je London sprejel zaradi ruske nepripravljenosti na izročitev Andreja Lugovoja, glavnega osumljenca v razvpitem primeru Litvinenko. Britanske oblasti so ruski protiudarec označile za povsem neupravičenega.
Moskva – Na moskovskem sodišču se je v odsotnosti obtoženca začel proces proti ruskemu oligarhu Borisu Berezovskemu, ki mu očitajo, da je v času vodenja ruske letalske družbe Aeroflot poneveril 8,28 milijona dolarjev. Prav zaradi te obtožbe je Berezovski leta 2001 pobegnil v Britanijo in živi zdaj tam v prostovoljnem izgnanstvu. Britanske oblasti vztrajno zavračajo njegovo izročitev Rusiji, kjer ga iščejo tudi zaradi pozivov k strmoglavljenju tamkajšnjih oblasti in domnevnega sodelovanja z britansko tajno službo MI6 pri umoru nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka. Iz tega razloga so Britanci gostu iz Rusije že pred leti dodelili politični azil.
Moskva – Ruska obveščevalna služba FSB je na podlagi nedavne odmevne tiskovne konference svojega nekdanjega uslužbenca Andreja Lugovoja, obtoženega za umor prav tako nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, uvedla kriminalno preiskavo zaradi vohunjenja. Kdo se je znašel pod njenim drobnogledom, niso povedali, sta pa to najverjetneje prav ostra Putinova kritika, v hudih mukah umrli Aleksander Litvinenko in ruski tajkun Boris Berezovski, ki ju je Andrej Lugovoj takrat obtožil sodelovanja z britansko tajno službo MI6.