Moskva – Ameriški predsednik Barack Obama je na prvem uradnem obisku gostil gruzinskega predsednika Mihaila Saakašvilija, ki je eden od najbolj zvestih ameriških zaveznikov.
Moskva – Zaradi tragične nesreče poljskega predsednika Lecha Kaczynskega, ki je skupaj z ženo in 94 člani poljske delegacije umrl med pristajanjem letala na letališču v ruskem Smolensku, je gruzinski predsednik Mihail Saakašvili menda obseden s skrbjo za lastno varnost. Po trditvah gruzinske opozicije je v zasebno letalo Bombardier Challenger, za katero je domnevno odštel kar 56 milijonov dolarjev proračunskih sredstev, vgradil katapultni sedež, vreden kar sedem milijonov dolarjev. V njegovem uradu takšne navedbe odločno zanikajo.
Moskva – V gruzinski prestolnici Tbilisi so dan neodvisnosti proslavili z razkošno vojaško parado, ki so jo pripravili prvič po vojni z Rusijo leta 2008. Po tej vojni je Moskva priznala neodvisnost Južne Osetije in Abhazije, kjer so zdaj nameščeni ruski vojaki, po njej pa so se zgledovale le še tri države. Vse druge podpirajo ozemeljsko celovitost Gruzije, kar so ZDA poudarile tudi na praznični dan. Gruzinski predsednik Mihail Saakašvili ga je izrabil za nov verbalni napad na Rusijo, gruzinska opozicija, ki se zavzema za normalizacijo odnosov z Moskvo, pa je pripravila demonstracije.
Moskva – V Rusiji še odmeva potegavščina gruzinske televizijske postaje Imedi, ki je v Gruziji z lažno novico o ruski invaziji povzročila pravo paniko. Direktor televizijske postaje Georgi Arveladze se je opravičil zaradi šoka, ki ga je novica povzročila pri gledalcih, vendar odstopiti ne namerava. »Cilj ni bil prestrašiti ljudi. Govoriti smo hoteli o varnostnih grožnjah, s katerimi se spoprijema država. Hoteli smo razkriti načrt, ki ga je pripravila Moskva, z vsemi bolečimi podrobnostmi,« se je branil. Podobno se je na škandal odzval tudi predsednik Mihail Saakašvili, ki so ga v Moskvi označili za idejnega očeta projekta, kar on seveda vztrajno zanika.
Moskva – »Srečanje ni prineslo rezultatov. Naši viziji sta docela nasprotni. Saakašvili misli, da je pri nas vse zelo dobro, mi pa mislimo, da je vse zelo slabo,« je poraženi predsedniški kandidat Levan Gačečiladze oznanil po dveurnih pogovorih z gruzinskim predsednikom Mihailom Saakašvilijem. Ta je privolil v pogajanja s predstavniki Združene opozicije po nasilju na demonstracijah, ki je izbruhnilo pretekli teden. Ker prvo neposredno srečanje med predsednikom in opozicijo ni prineslo želenih rezultatov, je čedalje več bojazni, da se bo nasilje le še stopnjevalo.
Tbilisi – Po deževnem in zelo mrzlem koncu tedna je v gruzinskem glavnem mestu včeraj vendarle posijalo sonce in protestnike navdalo z novo energijo in optimizmom. Na glavni aveniji Rustaveli se jih je zbralo kakih 20.000. Odločeni so stopnjevati pritisk na nepriljubljenega predsednika Mihaila Saakašvilija, zato bodo odslej namesto pred parlamentom demonstrirali pred predsedniško rezidenco.
»S takšnimi ultimati se soočam vsak drugi mesec. Dobrodošli v gruzinski politiki. Nismo edini. Verjetno gre za naš temperament,« so bile besede, s katerimi je gruzinski predsednik Mihail Saakašvili zavrnil odstop, ki ga je opozicija od njega zahtevala na množičnih demonstracijah.
Tbilisi – Na aveniji Rustaveli, kjer so že drugi dan potekali množični protesti, na katerih zahtevajo odstop gruzinskega predsednika Mihaila Saakašvilija, se je včeraj sicer zbralo precej manj ljudi kot dan prej, a je bila atmosfera kljub temu precej bolj živahna kot na prvi dan protestnih akcij. Ljudje so precej odločneje vzklikali »Odidi!« iz zvočnikov pa je odmevala glasna glasba. Med demonstranti je bilo tudi precej zakritih mladih ljudi, ki so v zrak dvigali roke stisnjene v pesti. »Ker je Saakašvili zavrnil ultimat in ni odstopil, bomo začeli akcijo civilne nepokorščine,« je Kaka Kukava iz opozicijske Konzervativne stranke z govorniškega odra nagovoril kakih 25 tisoč protestnikov, ki so se zatem podali proti poslopju nacionalne televizije.
Moskva – Zaradi priprav na množične opozicijske demonstracije, ki naj bi pripeljale do odstopa nepriljubljenega predsednika Mihaila Saakašvilija, je ozračje v Gruziji iz dneva v dan bolj napeto. Po trditvah Nine Burdžanadze, nekdanje Saakašvilijeve zaveznice, zdaj pa predsednice opozicijskega Demokratičnega gibanja za združeno Gruzijo, so varnostne službe včeraj priprle sedem članov njene stranke, kar je že označila za politično motiviran proces. Kot je napovedala policija, bo podobna usoda ob vrnitvi v domovino doletela tudi nekdanjega obrambnega ministra Iraklija Okruašvilija in ostrega kritika oblasti, ki je pred letom dni zaradi obtožb o korupciji in izsiljevanju pobegnil v Francijo, kjer je dobil politično zatočišče.