Nekdanjega gruzinskega predsednika Mihaila Saakašvilija smo nazadnje opazili septembra lani v New Yorku, kjer se je v športni opravi brezskrbno sprehajal po Brooklynu. Slavni ubežnik, ki ga v domovini iščejo zaradi korupcije in brutalnega obračuna z opozicijskimi protestniki, je zdaj postal guverner Odese, etnično razdeljenega in skorumpiranega ukrajinskega pristaniškega mesta.
Moskva – V Gruziji so se 21. maja začele množične demonstracije opozicije, na katerih zahteva odstop gruzinskega predsednika Mihaila Saakašvilija, ki je državo po besedah njegove nekdanje desne roke in zdaj ostre nasprotnice Nino Burdžanadze »spremenil v diktaturo, primerljivo z nekdanjo Sovjetsko zvezo«. Nekdanja predsednica parlamenta in zdaj ena od voditeljic opozicijske Ljudske skupščine je o trenutnih razmerah v Gruziji in zahtevah opozicije spregovorila na videokonferenci, ki so jo organizirali pri tiskovni agenciji Ria Novosti. Napovedala je, da se bo 26. maja, ko naj bi v Gruziji z razkošno vojaško parado počastili 20. obletnico revolucije, v Tbilisiju zbralo še več nasprotnikov Saakašvilijevega režima.
Moskva – »Vedno smo se zavzemali za pogajanja z Rusijo, a so naša vabila k dialogu vselej zelo grobo zavrnili. Nimam druge možnosti, kakor da se obrnem k moralni avtoriteti evropskega parlamenta in sprejmem enostransko zavezo o neuporabi sile,« se je gruzinski predsednik Mihail Saakašvili v intervjuju za francoski Figaro zavezal, da gruzinskih separatističnih pokrajin Južne Osetije in Abhazije ne bo poskušal še enkrat pokoriti s silo. Še isti dan je obljubo ponovil tudi pred evropskim parlamentom v Strasbourgu. Pred tem so pri ruski Nezavisimi Gazeti poročali, da se je v Londonu srečal z ruskim poslovnežem, ki je blizu Kremlju, in se z njim menda pogovarjal o obnovitvi diplomatskih odnosov, pretrganih po petdnevni gruzinsko-ruski vojni. Po spopadu je Rusija priznala samostojnost Južne Osetije in Abhazije, ki sta zdaj nekakšna ruska protektorata.
Moskva – Ruski premier Vladimir Putin bo zvečer pripotoval na uradni obisk v Francijo, kjer se bo jutri srečal s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem, ki je v začetku tedna že gostil tudi njegovega največjega sovražnika, gruzinskega predsednika Mihaila Saakašvilija. Gruzija se je po rusko-gruzinski vojni avgusta 2008 znašla v precejšnji izolaciji in Saakašvilija niti enkrat niso povabili na uradni obisk v kako od evropskih držav, Rusija pa je spričo ponovnega zagona v ameriško-ruskih odnosih precej utrdila svojo pozicijo.
Tbilisi – Zgodaj zjutraj je bilo gruzinsko glavno mesto kakor mesto duhov. Zaradi praznika spomina na nasilno sovjetsko zatrtje gruzinske želje po življenju v samostojni državi pred 20 leti ter napovedanih protestov proti gruzinskemu predsedniku Mihailu Saakašviliju so bile trgovine in lokali povečini zaprti. Zgodaj dopoldan so se ljudje vendarle opogumili in ulice so preplavile gruzinske in evropske zastave.
Moskva – »Nehajte govoriti in začnite ukrepati,« je sporočilo, ki ga je gruzinska opozicija pred kratkim naslovila na državljane. S temi besedami jih je hotela spodbuditi k zavzetejšemu prizadevanju za odstavitev predsednika Mihaila Saakašvilija. Opozicija mu pripisuje krivdo za lanski fiasko v kratkotrajni vojni z Rusijo in za čedalje hujšo gospodarsko krizo, zato zahteva njegov odstop, vzpostavitev razmer za poštene in demokratične volitve in nato še razpis predčasnih volitev.