Azerbajdžan ustvari kar tri četrtine prihodkov s prodajo energentov, zato sodi med države, ki jih je padanje cene nafte najbolj prizadelo. Zaradi draginje, nezaposlenosti, neizplačevanja socialnih prejemkov ter čedalje dražjih kreditov, ki so denominirani v dolarjih, so sredi januarja po državi potekale množične demonstracije, na katere se je oblast odzvala z represijo.
V Rusiji so se končali 10-dnevni novoletni prazniki, med katerimi je cena nafte zdrsnila na 32 dolarjev za sodček, kar je 12-letni minimum. Za rubelj je bilo treba odšteti kar 76 dolarjev oziroma 83 evrov, kar je med Rusi spodbudilo bojazen, da bodo morali letos le še bolj zatiskati pas. Zaradi padanja cen nafte se na posovjetskem območju soočata z gospodarskimi težavami tudi Kazahstan in Azerbajdžan.
Zunanji minister Armenije Edvard Nalbandjan je končal dvodnevni delovni obisk v Sloveniji. Z gostiteljem Karlom Erjavcem sta se zavzela za mirno rešitev krize v Ukrajini, ki je v nasprotju z Armenijo izbrala pridružitveni sporazum z Evropsko unijo in ne Evrazijske unije, ki je zaživela v začetku letošnjega leta.
Moskva – Slovenski minister za obrambo Roman Jakič je končal prvi uradni obisk v Rusiji, kjer se je z ruskim kolegom generalom Sergejem Šojgujem pogovarjal o vojaškem ter vojaškotehničnem sodelovanju in seveda krizi v Siriji.
Moskva – Na postsovjetskem prostoru izbor za popevko Evrovizije še kar buri duhove, kar je svojevrsten kazalnik, da že zdavnaj odcvetelo glasbeno prireditev resno jemljejo le še v republikah nekdanje Sovjetske zveze. Zaradi glasbenega tekmovanja je med Azerbajdžanom in Rusijo izbruhnil pravi diplomatski spor.
Moskva – Slovenski premier Janez Janša je v zadnjem času obiskal številne države, ki jih vodijo ljudje s kočljivim demokratičnim ugledom. Po obisku Madžarske, Srbije, Albanije in Rusije se je zdaj odpravil še v Azerbajdžan.
Moskva – ZDA so sirskemu režimu zagrozile z ukrepi Združenih narodov, ameriška državna sekretarka Hillary Clinton pa je med obiskom v Azerbajdžanu zavrnila predlog ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova o globalni konferenci o Siriji, na kateri bi sodeloval tudi Iran.
Moskva – Končal se je 57. izbor za popevko Evrovizije in ob neznosni lahkotnosti popevk so Evropejci za nekaj trenutkov pozabili na težko breme kriznih časov. Najbolj razkošen spektakel v zgodovini tekmovanja so pripravili v Azerbajdžanu, kjer so gostje v celoti prezrli najpomembnejšo skladbo celotnega festivala.
Moskva – V Kazanu, glavnem mestu ruske republike Tatarstan, je 25. junija potekalo že peto srečanje med armenskim in azerbajdžanskim predsednikom Seržom Sarkasjanom in Ilhamom Alijevom pod pokroviteljstvom ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva, na katerem so iskali rešitev spora glede Gorskega Karabaha, separatistične enklave v Azerbajdžanu, v kateri živijo pretežno Armenci. Srečanje kljub optimističnim napovedim ni prineslo napredka glede rešitve najdaljšega zamrznjenega konflikta na postsovjetskem prostoru. Večinsko armensko prebivalstvo Gorskega Karabaha se je po razpadu Sovjetske zveze odcepilo od Azerbajdžana, kar je sprožilo vojno, v kateri je na obeh straneh izgubilo življenje 35.000 ljudi, več kot milijon pa jih je bilo pregnanih z domov. Rusija skupaj s Francijo in ZDA v okviru t. i. skupine Minsk vseskozi posreduje v prizadevanjih za razrešitev spora, za Medvedjeva pa je to ena od glavnih zunanjepolitičnih prioritet.