Nad reko Gizeldon v dolini Dargavs, ki leži v ruski republiki Severni Osetiji, se dviga meglica. Že sicer skrivnostno Mrtvo mesto, največja nekropola na Kavkazu, je zaradi tega videti še bolj zlovešče. Sveto mesto iz 17. stoletja obdaja s snegom pobeljeno gorovje, v njem pa je zbran velik del zgodovine starodavnega kavkaškega ljudstva. »Osetinci smo veliko pobrali od skitov. Ti so umrle pokopavali skupaj z njihovimi konji in tudi mi smo naše umrle moške pokopavali tako, da smo k njim pripeljali njihove konje. Ti so umrle potem ponesli v posmrtno življenje,« glede prastare osetinske tradicije pove svetlolasa vodička Katja.
Beslan – Beslan je tri leta po najhujšem in najbolj okrutnem terorističnem napadu v ruski zgodovini še vedno predvsem mesto žalosti in žalovanja. Pravzaprav je naselje s 30.000 prebivalci en sam ogromen spomenik tragediji, v kateri je umrlo 330 ljudi, med njimi kar 177 otrok. Napad teroristov iz sosednje Ingušetije je poleg tega napovedal konec sloge v Severni Osetiji, kjer živi kar 100 različnih narodnosti. Inguši v tej ruski republiki na Kavkazu niso več dobrodošli, in pred meseci je neznano kam po neuradnih informacijah menda izginil celo inguški avtobus.
Moskva – Beslanske matere so v nedeljo še enkrat preživele grozo septembrskega jutra leta 2004, ko je v šoli številka 1 v Beslanu umrlo 330 ljudi, povečini otrok, ki so jih tam na prvi šolski dan zajeli čečenski uporniki. V iskanju odgovorov na najhujšo tragedijo v moderni ruski zgodovini so si ogledale posnetek, ki je nastal po reševalni operaciji. Po trditvah članic odbora Beslanskih mater dokazuje, da se je krvava drama začela z eksplozijo, ki so jo povzročile ruske varnostne sile, in ne čečenski uporniki, kot trdijo ruske oblasti.