Moskva – Rusija je s Caracasom vzpostavila podobne gospodarske odnose kot z drugimi avtoritarnimi režimi. Njihova glavna značilnost je, da je vse odvisno od najvišjega predstavnika države, v tem primeru Cháveza, zato se je z njegovo smrtjo znašlo pod vprašajem za več milijard dolarjev pogodb.
Moskva – »Pomikamo se naprej, k novim sporazumom o celi vrsti skupnih projektov. Smo strateški partnerji in tesni prijatelji,« je ruski predsednik Dimitrij Medvedjev poudaril na skupni tiskovni konferenci z venezuelskim predsednikom Hugom Chavezom. Rusijo je obiskal v okviru dvanajstdnevne mednarodne turneje, v sklopu katere je že obiskal tudi Belorusijo, po kateri bo obiskal še Ukrajino in Iran. Venezuelski predsenik je v Rusiji sicer stalni gost. Nazadnje jo je obiskal lani, ko je napovedal priznanje gruzinskih separatističnih pokrajin Abhazije in Južne Osetije, kar je kmalu tudi uresničil.
Moskva – Venezuelskemu predsedniku Hugu Chávezu se je neusmiljena protiameriška retorika dobro obrestovala. V komaj dveh mesecih je že drugič obiskal Rusijo in med včerajšnjim srečanjem s predsednikom Dmitrijem Medvedjevom sklenil dva sporazuma o krepitvi energetskega sodelovanja. Srečala sta se v Orenburgu ob meji s Kazahstanom, kjer si je gost iz Venezuele ogledal tudi obsežno rusko vojaško vajo. Rusko-venezuelsko zavezništvo temelji prav na vojaškem sodelovanju, ki se je okrepilo po ruskem vojaškem posegu v Južni Osetiji, po katerem se je Rusija znašla na robu mednarodne izolacije.
Moskva – V rusko glavno mesto je pripotoval venezuelski predsednik Hugo Chávez, ki si od tridnevnega uradnega obiska v Rusiji obeta številne orožarske posle, zaradi katerih se je tam mudil že lani. Takrat je obiskal tudi Belorusijo, od koder je po poročanju sudanskega časopisa Sudan Times pred dvema tednoma prispela v Sudan pošiljka 12 ruskih taktičnih lovcev mig-29. Za zdaj ni znano, ali je skrivni posel z režimom predsednika Omarja el Baširja, ki ga je Mednarodno kazensko sodišče v Haagu nedavno obtožilo vojnih zločinov v Darfurju, sklenila Belorusija ali nemara celo Rusija. Ta je bila v preteklosti že obtožena kršenja 1591. resolucije ZN, ki prepoveduje prodajo orožja tako oblastem v Kartumu kot upornikom v Darfurju.
Moskva – Na uradni obisk v Moskvo je v sredo pozno zvečer pripotoval venezuelski predsednik Hugo Chavez, ki ga bo pot iz Rusije vodila še v Belorusijo in Iran, torej redke države, kjer je »enfant terrible« svetovne politike sploh dobrodošel. Tudi v Moskvi - general Chavez jo obišče vsako leto - so venezuelskega gosta tokrat sprejeli brez posebnega pompa in številne slovesnosti in sprejeme v njegovo čast so odpovedali tik pred zdajci. Kot kaže, so se v Kremlju odločili, da pred srečanjem Bush-Putin v Kennebunkportu konec tedna Bele hiše ne bodo po nepotrebnem vznemirjali.
Venezuelski predsednik Hugo Chávez je sprejel odlok, po katerem bo 1. maja 2007 državno naftno podjetje Petroleos de Venezuela SA (PDVSA) prevzelo 60-odstotni delež v štirih naftnih projektih, ki so še v rokah ameriških, britanskih, francoskih in nizozemskih naftnih podjetij Exxon Mobil, Chevron, ConocoPhillips, Total SA, Petroleum in Statoil ASA. Ta podjetja imajo naftna polja na območju reke Orinoko na vzhodu Venezuele in načrpajo 600.000 sodov nafte na dan. Chávez, ki je na položaju neformalnega voditelja t. i. nove levice v Latinski Ameriki nasledil opešanega kubanskega predsednika Fidela Castra, je s tem dejanjem sklenil nacionalizacijo vseh za Venezuelo »strateško pomembnih panog«.
Odbor za zaščito novinarjev (CPJ) s sedežem v New Yorku je v letnem poročilu na 300 straneh za dva največja kršitelja na področju svobode medijev označil ruskega in venezuelskega predsednika Vladimirja Putina in Huga Cháveza. Vodja nove levice v Latinski Ameriki si je ta naziv prislužil z novembrsko grožnjo z odvzemom licence venezuelskim elektronskim medijem, ki da poskušajo razdeliti, oslabiti in celo uničiti venezuelsko državo. »Greh« ruskega predsednika Vladimirja Putina je julijski podpis ukrepa, v katerem je potegnil vzporednice med novinarstvom in terorizmom.