Moskva – Na nedeljskih parlamentarnih volitvah v Uzbekistanu so slavile stranke, lojalne »večnemu« predsedniku Islamu Karimovu. Drugače ni moglo biti, saj je delovanje opozicijskih strank v tej obubožani srednjeazijski državi s skoraj 28 milijonov prebivalcev tako ali tako prepovedano. V kar 40 od skupaj 135 volilnih okrajev bo potreben drugi krog volitev, saj noben kandidat ni zbral absolutne večine glasov. Visoka, kot je mogoče le v avtoritarnih državah, je bila tudi volilna udeležba, ki je bila skoraj 89-odstotna.
Moskva – Rusko vrhovno sodišče je tik pred prazniki sprejelo odločitev, ki sta jo nekdanja lastnika propadlega naftnega velikana Jukos, Mihail Hodorkovski in Platon Lebedev, označila za praznično. Sodniki so odločili, da je bila aretacija Lebedeva nezakonita. Doslej največji premik v dolgi sodni bitki se je zgodil prav na dan obiska generalnega sekretarja Sveta Evrope Thorbjørna Jaglanda, ki se je z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom pogovarjal tudi o Evropskem sodišču za človekove pravice. Tam so aretacijo že leta 2007 označili za nezakonito.
Ko je prvi ruski predsednik Boris Jelcin v prvih urah novega tisočletja odstopil s položaja, za naslednika pa imenoval Vladimirja Putina, se nikomur ni sanjalo, da bo ta komaj rojeni politik zaznamoval prvo desetletje 21. tisočletja. Zdaj se lahko zgodi, da bo njegova tudi druga dekada. Putin, ki že drugič opravlja funkcijo premiera, v zadnjem pogovoru z državljani ni izključil, da se bo na predsedniških volitvah leta 2012 še tretjič potegoval za predsedniški položaj. Lanske ustavne spremembe, s katerimi so predsedniški mandat podaljšali s štirih let na šest, so mu menda pisane na kožo.
Moskva – Rusiji in Turkmenistanu se je uspelo dogovoriti o nadaljevanju energetskega sodelovanja. Po sporazumu, ki sta ga včeraj v turkmenistanski prestolnici Aškabadu podpisali monopolni podjetji obeh držav Gazprom in Turkmengaz – bo Rusija na leto odkupila do 30 milijard kubičnih metrov turkmenistanskega plina. Delegaciji sta spremljala tudi predsednika obeh držav, Dmitrij Medvedjev in Kurmangulij Berdimuhamedov.
Moskva – Odbor za nacionalno varnost in obrambo litovskega parlamenta je potrdil, da sta na ozemlju Litve obstajala dva skrivna zapora ameriške obveščevalne službe Cie in da je v letih med 2003 in 2006 v glavnem mestu Vilnius pristalo pet letal, vpletenih v nezakonite prevoze zapornikov. Da so v tamkajšnjih objektih res zasliševali visoke predstavnike Al Kaide, kot je že avgusta poročala ameriška televizijska postaja ABC, niso uspeli dokazati.
Moskva – Minilo je 130 let od rojstva Josipa Visarionoviča Stalina, sovjetskega diktatorja gruzinskega rodu, čigar zapuščina še zdaj buri duhove. Po zadnji javnomnenjski raziskavi vseruskega centra za javno mnenje Vciom, ki so jo decembra opravili v 42 ruskih regijah, ga 37 odstotkov Rusov smatra za pozitivno zgodovinsko osebnost, za manj kot tretjino vprašanih pa je njegova vloga negativna. »Ne zaupam nikomur, niti sebi ne,« je njegov izrek, ki je pripeljal do poboja več milijonov sodržavljanov, državo pa je pahnil v desetletja režimskega terorja.
Moskva – Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je pred odhodom v København podpisal klimatsko doktrino, ki je »v sozvočju s strategijo o gospodarskem razvoju«, kakor se je izrazil kremeljski svetovalec Aleksander Dvorkovič. »Ne bomo sprejeli nikakršne zaveze, ki bi negativno vplivala na našo gospodarsko rast,« je poudaril in hkrati izrazil prepričanje, da okoljska pogajanja ne bodo prinesla pravno zavezujočega dokumenta. To Rusiji vsekakor ustreza, saj bi se podpisnice, če bi bil dosežen dogovor o korenitem zmanjšanju izpusta toplogrednih plinov, dejansko začele ozirati po alternativnih virih energije, to pa bi močno prizadelo ruski izvoz plina in nafte.