Minsk – V beloruskem glavnem mestu bodo danes z razkošno vojaško parado proslavili dan neodvisnosti, največji beloruski narodni praznik, ki ga na pobudo avtoritarnega predsednika Aleksandra Lukašenka praznujejo na dan, ko je sovjetska Rdeča armada osvobodila Minsk izpod nacizma. V »zadnji diktaturi v Evropi« smo preverili, kako praznik doživljajo običajni ljudje.
Moskva – Imidž beloruskega diktatorja Aleksandra Lukašenka ni najbolj bleščeč, pa čeprav je za njegovo podobo svojčas skrbel svetovno znani britanski strokovnjak za politični marketing Sir Timothy Bell, ki je nekoč mehčal celo podobo železne lady Margaret Thatcher.
Moskva – Dolgoletni beloruski voditelj Aleksander Lukašenko je hotel pred tednom dni odpotovati v britansko prestolnico, da bi si ogledal odprtje olimpijade, a mu je to preprečil status »persone non grata«, posledica uvrstitve njegovega imena na črni seznam EU zaradi povolilnega nasilja pred dvema letoma.
Moskva – Pred septembrskimi parlamentarnimi volitvami v »zadnji diktaturi v Evropi« je mednarodna skupnost začela krepiti pritisk na režim avtoritarnega beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, ki vse od spornih predsedniških volitev leta 2010 neusmiljeno preganja svoje nasprotnike.
Zadnji evropski diktator
Moskva – V beloruskem glavnem mestu Minsk je potekala inavguracija beloruskega predsednika Aleksandra Lukašenka, ki je bil konec lanskega leta s skoraj 80-odstotno podporo že četrtič izvoljen za predsednika, kar so mednarodni opazovalci označili za volilno prevaro in kar je na ulice pognalo več kot 20.000 protestnikov. Posebne policijske enote so demonstracije razgnale s silo, v zaporu pa je končalo več kot 600 protestnikov, med njimi tudi večina opozicijskih predsedniških kandidatov. Štirje od njih so še zdaj za zapahi.
Moskva – Po beloruskih predsedniških volitvah 19. decembra, na katerih je s skoraj 80-odstotno podporo dobil že četrti mandat avtoritarni predsednik Aleksander Lukašenko, kar je na ulicah glavnega mesta obsodilo okoli 20.000 ljudi, se 10-milijonska Belorusija vrača v izolacijo, v kakršni se je znašla že po predsedniških volitvah pred petimi leti. Takrat je Evropska unija za Lukašenka in 40 drugih beloruskih visokih predstavnikov zaradi surovega obračuna z opozicijskimi protestniki uvedla prepoved potovanja, o podobnem ukrepu pa evropski diplomati razmišljajo tudi tokrat. Vzrok je še okrutnejši obračun s protestniki, ko je končalo za zapahi kar 600 ljudi, med njimi tudi skoraj vsi opozicijski predsedniški kandidati. Večina protestnikov je zdaj že na prostosti, z izjemo petih predsedniških kandidatov in 26 drugih domnevnih organizatorjev protestov, ki jim zaradi organizacije množičnih nemirov grozi do 15 let zapora.