Osebna stran Polone Frelih. 30 let novinarskega in analitičnega dela na enem naslovu. Kontekst in globinska razlaga sveta v preobrazbi.->
Moskva – Sovjetska zveza je razpadla, ko je vstopila v sedmo desetletje obstoja, dosedanjo Kitajsko pa že 60 let vodi komunistična partija, katere vajeti relativno gladko prehajajo od enega do drugega generalnega sekretarja.
Moskva – »Vse svinjarije ne gre obešati na Rusijo in Kitajsko!« je že v ponedeljek poudaril ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Po ruskem vetu na resolucijo o Siriji, ki je že tretji od začetka konflikta, se je zgodilo natanko to. Rusija se je znašla na sramotilnem stebru.
Moskva – Ruski predsednik Vladimir Putin je na uradnem obisku na Kitajskem, kjer se bo po srečanju s kitajskim vodstvom udeležil tudi zasedanja Šanghajske organizacije za sodelovanje (SCO). Obe srečanji sta namenjeni utrjevanju protizahodne koalicije.
Moskva, Peking – Rusije, ki je v varnostnem svetu Združenih narodov z uporabo veta že dvakrat preprečila uvedbo sankcij proti režimu v Damasku in ga še naprej preskrbuje z orožjem, ni omehčal niti zadnji pokol v uporni sirski vasici Houla.
Sankt Peterburg – V Sankt Peterburgu poteka 15. Mednarodni gospodarski forum. Tokrat so v ospredju gospodarstva v vzponu iz skupine Brik (Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska), ki naj bi v prihodnjih treh desetletjih po obsegu prehitele gospodarstva zdaj šestih največjih industrijsko razvitih držav. Zato je forum v Sankt Peterburgu že mogoče imenovati odskočna deska za novo svetovno gospodarsko, posledično pa tudi politično ureditev.
Moskva – Iz diplomatskih krogov v Združenih narodih je pricurljala informacija, da sta Rusija in Kitajska v Teheranu že v začetku marca uprizorili skupno demaršo, s katero sta pritisnili na Iran, naj sprejme ponudbo Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) o plemenitenju urana v Rusiji in Franciji. Ker ruska in kitajska diplomacija menda nista bili uspešni, naj bi se ti državi vse bolj nagibali k sankcijam, o katerih naj bi se stalne članice varnostnega sveta OZN začele pogajati že ta teden. Novica je marsikoga presenetila, saj sta se Moskva in Peking doslej ostro upirala sprejetju ostrejših ukrepov proti Teheranu, ki ga na Zahodu obtožujejo, da pod pretvezo civilnega jedrskega programa razvija atomsko bombo, do katere bi se lahko po nekaterih ocenah dokopal že v roku enega leta.
Moskva – Kitajski predsednik Hu Jintao se je v Rusiji mudil kar štiri dni. Najprej je v Jekaterinburgu na Uralu sodeloval na zasedanju Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki mu je sledilo prvo vrhunsko zasedanje držav BRIK (Brazilija, Rusija, Indija in Kitajska), včeraj pa je bil še na uradnem obisku v Moskvi. Da kitajsko-rusko sodelovanje postaja vse tesnejše, pa ne dokazuje le čas, ki ga je kitajski voditelj prebil v Rusiji, ampak tudi dialog na mednarodnem parketu, kjer stalni članici varnostnega sveta Združenih narodov povezujejo enaka stališča do domala vseh aktualnih vprašanj, pa najsi bo v igri iranski ali severnokorejski jedrski program, Bližnji vzhod ali Sudan.
Moskva – V Jekaterinburgu na Uralu, ki je znan predvsem kot prizorišče boljševiške usmrtitve družine carja Nikolaja II., poteka vrh Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je bila ustanovljena leta 1996 in poleg Rusije in Kitajske vključuje še Kazahstan, Kirgizijo, Tadžikistan in Uzbekistan. Regionalna organizacija si prizadeva postati glavni vojaški in politični blok v Srednji Aziji. Kot politična in vojaška protiutež Natu je nastala tudi Organizacija dogovora o kolektivni varnosti (ODKB), v kateri poleg Rusije sodelujejo še Armenija, Belorusija, Uzbekistan, Tadžikistan, Kirgizija in Kazahstan. Predsedniki teh držav so se zbrali v Moskvi na predvečer vrhunskega zasedanja Šanghajske organizacije za sodelovanje.
Habarovsk – Meja s Kitajsko se razprostira 4300 kilometrov vzdolž mogočne, a lene in močno onesnažene reke Amur in ruske oblasti navdaja s precejšnjim nelagodjem. V Rusijo namreč po njej vsako leto vstopi na tisoče kitajskih imigrantov, tudi ilegalcev, od katerih se le redki vrnejo v domovino. Mnogi med njimi na tržnici v drugem največjem mestu ruskega Daljnega vzhoda prodajajo poceni kitajsko kramo, drugi pa za majhne denarje od jutra do večera delajo na bližnjih poljih.