Večna ljubezenska zgodba Romea in Julije je bila premierno uprizorjena leta 1940 v gledališču Kirov, kot se je takrat imenovalo Mariinsko gledališče v Sankt Peterburgu. Po šestih letih so predstavo prenesli na oder moskovskega Bolšoj teatra in postala je paradni konj sovjetskega baleta. Mariinsko gledališče je včeraj v okviru Festivala Ljubljana v Cankarjevem domu še zadnjič nastopilo s to kultno baletno predstavo, ki sledi izvirni zasnovi.
Le malo je avtorjev in mest, ki so med seboj tako zelo povezani kot ena od vodilnih osebnosti ruske književnosti Fjodor M. Dostojevski in Sankt Peterburg. Tam je živel in ustvarjal kar 28 let, zato je za oboževalce njegovih romanov obisk severne ruske prestolnice skoraj kot obvezno romanje.
Sankt Peterburg – Voditelji skupine G20 so se včeraj na delovni večerji kar tri ure pogovarjali o krizi v Siriji, vendar niso zbližali svojih stališč. Nič drugače ni bilo na nenapovedanem dvajsetminutnem srečanju med ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in ameriškim predsednikom Barackom Obamo, »na katerem sta glede krize v Siriji obdržala vsak svoje mnenje«, se je na zaključni tiskovni konferenci izrazil gostitelj srečanja.
Sankt Peterburg – V zgodovinskem kompleksu Strelna, nedaleč od Sankt Peterburga, so se zbrali voditelji vodilnih držav sveta. Čudovito sončno vreme, ki je ponujalo prekrasen pogled na Finski zaliv, za kar so poskrbeli tudi s prevozom udeležencev na kraj srečanja s posebnimi ladjami, ne bi moglo biti bolj v kontrastu z glavno temo – krizo v Siriji.
Sankt Peterburg – Prvi dan vrhunskega zasedanja G20 je dokazal, da so ZDA vse bolj osamljene s pozivi k vojaški intervenciji v Siriji. Razen francoskega predsednika Françoisa Hollanda ameriškemu predsedniku Baracku Obami na svojo stran ni uspelo dobiti nikogar.
Moskva – Ruski slikar Konstantin Altunin, ki je v sanktpeterburški galeriji s pomenljivim imenom Muzej oblasti platen razstavljal provokativne podobe predstavnikov ruske posvetne in cerkvene oblasti, je pobegnil v Pariz. Zdaj v francoski prestolnici živi kot pariški klatež.
Sankt Peterburg ni samo rojstno mesto ruskega predsednika Vladimirja Putina, ampak tudi nesporna ruska kulturna, intelektualna in turistična prestolnica. Še posebno med 11. junijem in 2. julijem, v času belih noči, ko sonce tako rekoč ne zaide, se po širokih avenijah tare turistov z vsega sveta. K obisku »Pitera«, kakor mu pravijo domačini, so jih pritegnili z odpravo vizumov za potnike s križark, ki se v mestu ne zadržijo več kot 72 ur. »S tem smo močno povečali število tujih turistov,« pojasnjuje Svetlana Petrova iz mestnega turističnega informacijskega centra.
Po lanskem premoru bo Ljubljano spet obiskal baletni ansambel Borisa Ejfmana, svetovno znanega ruskega koreografa: 9. in 10. septembra bodo ob zaprtju Festivala Ljubljana nastopili z osveženo ejfmanovsko klasiko – baletom Bratje Karamazovi. Slavni koreograf, ki je iz baleta ustvaril »prostranstvo besed,« je za Delo spregovoril o svoji umetniški poti in novi postavitvi baleta Bratje Karamazovi, ki ga bodo v Evropi premierno predstavili prav pri nas.
Po lanskem premoru bo Ljubljano spet obiskal baletni ansambel Borisa Ejfmana – svetovno znanega ruskega koreografa. Leta 2011 se je predstavil slovenskemu občinstvu s spektakloma Onjegin ter Don Kihot, 10. septembra pa se bo na zaprtju Ljubljana Festivala predstavil z osveženo ejfmanovsko klasiko – baletom Bratje Karamazovi.
Sankt Peterburg – V severni ruski prestolnici je 2. maja odprlo vrata Marijino gledališče II, ki je zraslo ob poslopju zgodovinskega Marijinega gledališča. Ruski car Aleksander II. ga je dal zgraditi za soprogo Marijo. Otvoritvenega gala koncerta, s katerim so se začele večdnevne slovesnosti, se je udeležil tudi ruski predsednik Vladimir Putin.