Uradna Moskva zavrača ostre obtožbe mednarodne skupnosti na račun njene operacije v Siriji. Da ne namerava spreminjati strategije, jasno dokazuje tudi s pošiljanjem najsodobnejšega orožja v Sirijo. V začetku tedna je z vojaško vajo nepričakovano dvignila na noge celotno Južno vojaško okrožje.
Kdaj bo poseg v dostojanstvo ženskega telesa postalo rdeča črta, se sprašuje ena od stotih najbolj vplivnih novinark, ki poročajo o oboroženih konfliktih, in direktorica organizacije Oblegane ženske (Women under siege) Lauren Wolfe. »Vojna niso samo bombe. Vojna je Abeer, Vojna je Mirelle. Vojna so izkušnje ljudi, ki so ujeti na vojnem območju. Vojna so posilstva ...«
Turška policija je pridržala tri državljane Ruske federacije, osumljene sodelovanja z Islamsko državo. Da obračunava s skrajneži Islamske države, Turčija dokazuje tudi z navajanjem statistike. Samo teden dni pred terorističnim napadom naj bi pridržala 200 osumljencev, skupaj pa kar 3318 domnevnih sodelavcev IS, med njimi 847 tujcev.
Dr. Jelena Jurišić je predstojnica oddelka za komunikologijo na zagrebškem vseučilišču, vse od krize v Ukrajini pred dobrima dvema letoma pa je tudi ena najbolj iskanih hrvaških zunanjepolitičnih komentatork. Veliko časa je preživela v Rusiji, zato z enako lahkotnostjo kot zahodne secira tudi ruske medije. Hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović in slovenski predsednik Borut Pahor sta po njenem predstavnika »ameriškega pogleda na evropsko varnost«.
»Umor naših ljudi na Sinaju spada med najbolj krvave teroristične napade. Z naših duš in src ne bomo brisali solz. Ostale bodo za vedno. To nam ne bo preprečilo, da bi našli zločince. Kjerkoli se že skrivajo, jih bomo našli. In kaznovali!« je ruski predsednik Vladimir Putin odprl lov na storilce terorističnega napada, v katerem je nad Sinajem umrlo 224 ljudi, po večini državljanov Ruske federacije. Kmalu zatem so z ruskih ladij v Sredozemskem morju poletele rakete proti položajem Islamske države v Raki.
Kar zadeva skoraj pet let trajajočo vojno v Siriji, ki je zahtevala že 250.000 življenj, Rusija ni prevzela pobude samo v smislu vojaškega obračuna z Islamsko državo, pač pa je tudi na čelu diplomatskih prizadevanj za rešitev konflikta.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov se je včeraj v Moskvi sestal s posebnim odposlancem Združenih narodov za Sirijo Staffanom de Misturo, s katerim sta prejšnji konec tedna na Dunaju sodelovala v doslej najbolj obsežnih pogajanjih za končanje štiri leta in pol trajajočega sirskega konflikta.