Osebna stran Polone Frelih. 30 let novinarskega in analitičnega dela na enem naslovu. Kontekst in globinska razlaga sveta v preobrazbi.->
Moskva, Ljubljana – V družbi SCT so včeraj povedali, da se z Rusi že od avgusta dogovarjajo o pridobitvi novih poslov v njihovi državi, in potrdili navedbe medijev, da so bili v zadnjih nekaj dneh v Sloveniji ruski predstavniki, s katerimi so se nadaljevala pogajanja o teh poslih. Kot pravijo v SCT, so ti tako veliki, da, če bi jih sklenili, ne bi omogočili le zaposlitev v gradbenih zmogljivostih družbe SCT, marveč tudi druge slovenske gradbene operative. Čeravno SCT v svojem sporočilu poudarja, da informacija, ki so jo objavili nekateri mediji, da gre za olimpijske objekte v Sočiju, ni točna, smo jo preverili tudi pri ruskem viru.
Moskva – Predsednika Rusije in Pakistana, držav, ki z Afganistanom zgodovinsko nista imeli najbolj rožnatih odnosov, sta afganistanskemu predsedniku Hamidu Karzaiju zagotovila odločno podporo v boju proti terorizmu. Zavezo sta izrekla na štiristranskem vrhu v Sočiju, ki se ga je poleg ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva, pakistanskega predsednika Asifa Alija Zardarija in Karzaija udeležil še predsednik Tadžikistana Emomali Rahmonov. Rusijo še zdaj pekli boleč umik Rdeče armade iz Afganistana, kjer je padlo od 14.000 do 15.000 sovjetskih vojakov, zato na »pokopališče imperijev« ne namerava poslati svojih vojakov, iz t. i. velike igre, ki sta jo v 19. stoletju začela britanski in ruski imperij, pa se tudi ne namerava umakniti. V regiji si spet prizadeva za vodilno vlogo.
Moskva – Gruzinski olimpijski odbor je med včerajšnjim zasedanjem generalne skupščine Evropskega olimpijskega komiteja v Istanbulu pozval k spremembi lokacije za 22. zimske olimpijske igre, ki bodo v ruskem črnomorskem letovišču Soči. Poziv k bojkotu so po hitrem postopku zavrnili. »Gruzijo zelo spoštujemo, vendar smo športna organizacija, in ne politična,« je bil kratek in jedrnat predsednik komiteja Patrick Hickey. Gruzinsko peticijo, ki Soči zaradi bližine gruzinske separatistične pokrajine Abhazije in nemirnega Severnega Kavkaza označuje za eno najbolj nevarnih območij v Evropi, je že pred dnevi prejel tudi Mednarodni olimpijski komite. Gruzija je tudi od njega dobila zaušnico, saj ji je njegovo vodstvo dalo vedeti, da zaupa v rusko sposobnost zagotavljanja varnosti.
Soči, Krasna Poljana – Rusko črnomorsko letovišče Soči, kjer bodo leta 2014 zimske olimpijske igre, postaja eno samo veliko gradbišče. V najdaljšem mestu v Evropi, ki je razpotegnjeno kar na 145 kilometrih, že rastejo moderni hotelski kompleksi, delovni stroji pa brnijo tudi v 80 kilometrov oddaljeni smučarski vasi Krasna Poljana, ki leži v Kavkaškem gorovju, le streljaj od naravnega parka in biološkega rezervata. Olimpijske igre, ki jih bo Rusija gostila predvsem po zaslugi nekdanjega predsednika Vladimirja Putina, imajo v domovini že številne sovražnike: manjše podjetnike, ekologe in tiste okoliške prebivalce, ki se bodo morali zaradi megalomanskih načrtov že prihodnji mesec izseliti.
Moskva – V stanovanjskem bloku ruskega črnomorskega letovišča Soči, kjer bodo leta 2014 zimske olimpijske igre, je v sredo zgodaj zjutraj odjeknila eksplozija. Umrla sta 14-letni deček in njegova babica, 32 ljudi pa je bilo ranjenih. Preiskovalci še ugotavljajo, ali je šlo za nesrečo zaradi neprevidnega ravnanja s plinsko jeklenko ali kriminalno dejanje. Glavni vzrok za sume o terorističnem napadu je lega ruske turistične destinacije – Soči je samo streljaj od gruzinske separatistične pokrajine Abhazije, tam pa so razmere iz dneva v dan napetejše.
Moskva – »Ne bojiš se povedati, o čem razmišljaš. Spoštujem tvojo odkritost. Ko si bova povedala vse, se bova rokovala. Bil si odločen voditelj,« je ameriški predsednik George Bush popihal na dušo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu. Ta mu je nemudoma vrnil poklon: »Z ameriškim predsednikom je bilo zanimivo in prijetno sodelovati. Vedno sem spoštoval njegovo človečnost, odkritost, odprtost in pripravljenost poslušati. To je veliko vredno.« Ameriški in ruski predsednik sta se v sedmih letih srečala kar osemindvajsetkrat; večkrat se je Bush sestal samo z nekdanjim britanskim premierom Tonyjem Blairom.
Moskva – »Gre za veliko stvar. To je nekaj novega,« je neimenovani predstavnik Busheve administracije komentiral nepričakovano odločitev ameriškega predsednika, da v tokratno evropsko turnejo vključi tudi obisk Rusije. Da bo poleg Ukrajine, Romunije in Hrvaške obiskal tudi črnomorsko letovišče Soči, je ameriški predsednik George Bush sporočil šele na tiskovni konferenci v sredo. Srečanje bo 6. aprila in bo najverjetneje zadnje med Bushem in Putinom. Idejo zanj je dal ruski predsednik Vladimir Putin, ki želi z izbiro kraja srečanja popularizirati tudi prizorišče zimskih olimpijskih iger leta 2014.
Moskva – Ko je predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jascques Rogge v Ciudadu de Guatemali odprl kuverto in sporočil, da bo zimske olimpijske igre leta 2014 gostil ruski Soči, so člani ruskega organizacijskega odbora vstali s sedežev, razgrnili ruske trobojnice, v dvorani pa je zadonelo – Soči je zmagal! Za južnokorejsko delegacijo, ki ji je že drugič spodletelo za las, je bilo razočaranje tolikšno, da nekateri niso mogli skriti solz.
Moskva – Danes ob 1. uri po srednjeevropskem času (po zaključku naše redakcije) je Mednarodni olimpijski komite sporočil ime kraja, v katerem bodo leta 2014 zimske olimpijske igre. Odbor, ki je pripravil kandidaturo ruskega Sočija – za olimpijske igre se je potegoval skupaj z južnokorejskim Pjongčangom in avstrijskim Salzburgom – je bil prepričan o svoji zmagi. »To je naš trenutek. O tem smo popolnoma prepričani,« je pred glasovanjem izjavil podpredsednik ruske vlade in vodja vladnega odbora za kandidaturo Sočija Aleksander Žukov.