Pri Foreign Affairs so konec januarja v članku »Putinovemu režimu ugašajo luči – prihajajoč ruski kolaps« napovedali Rusiji obdobje globoke nestabilnosti. Za to so ponudili tri razloge: gospodarstvo, ki je v prostem padu, razpad političnega sistema ter Putinovo pešanje. Precej manj apokaliptični so ruski poznavalci zakulisnega dogajanja.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je na tradicionalni ponovoletni novinarski konferenci predstavil zunanjepolitične dosežke preteklega leta in izpostavil največje izzive letošnjega leta. Kategorično je dal vedeti, da Rusija ne bo podlegla pritiskom, ki se bodo verjetno nadaljevali, ker izvaja neodvisno zunanjo politiko.
V zadnjem času so se v svetovnem in ruskem tisku pojavili članki, ki se poglabljajo v razloge za medsebojno simpatijo med republikanskim predsedniškim kandidatom Donaldom Trumpom in ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. V Rusiji so precej skeptični do »moške romance (bromance) na daljavo«, kot so jo poimenovali pri New York Timesu. Na podlagi preteklih izkušenj se bojijo, da je to v resnici danajsko darilo.
Ruski predsednik Vladimir Putin je na tradicionalni novinarski konferenci ob koncu leta dobre tri ure odgovarjal na vprašanja domačih in tujih novinarjev. V moskovskem Svetovnem trgovinskem centru se jih je zbralo skoraj 1400. Domače je zanimala predvsem gospodarska kriza, v kateri se je znašla Rusija po strmem padcu cen nafte, predstavnike tujih medijev pa usoda Sirije, Ukrajine ter odnosi med Rusijo in Turčijo po nedavni sestrelitvi ruskega vojaškega letala.
Putinov kult osebnosti se iz Rusije širi na Bližnji vzhod, čedalje več simpatizerjev ima tudi na Zahodu.
Sirski predsednik Bašar al Asad se je v Moskvi srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, kar je bil njegov prvi obisk v tujini po začetku vojne v Siriji leta 2011. Jutri bo v Sirijo odpotovala delegacija ruskih parlamentarcev.
Ruski predsednik Vladimir Putin se je v zadnjih dneh kar dvakrat pogovarjal po telefonu z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, danes pa se bo v Ufi udeležil vrhunskega zasedanja držav Bricsa ter srečanja Šanghajske organizacije za sodelovanje, na katerih se bo srečal na štiri oči s številnimi voditelji držav. Željo po srečanju s Putinom je med praznovanjem 80. rojstnega dne izrazil celo dalajlama.
Po nemški kanclerki Angeli Merkel je nepričakovano pripotoval na obisk v Rusijo še ameriški državni sekretar John Kerry, ki se je tam zadnjič mudil pred dvema letoma. V ruskem črnomorskem letovišču Soči ga je pozno popoldne sprejel ruski predsednik Vladimir Putin, ki je okleval do zadnjega. Pred tem se je Kerry kar štiri ure pogovarjal z ruskim kolegom Sergejem Lavrovom.
Ruski predsednik Vladimir Putin je že trinajstič odgovarjal na vprašanja državljanov, program pa je bil tokrat precej manj koordiniran kot v preteklih letih. Med pogovorom so namreč v studio kapljale vroče novice – od racije v prostorih fundacije Odprta Rusija v lasti padlega ruskega oligarha Mihaila Hodorkovskega v središču Moskve do umora tudi v Rusiji znanega ukrajinskega novinarja Olesa Buzine, ki sta ga zamaskiranca ustrelila v središču Kijeva.
Odpoved srečanja med predsedniki Rusije, Belorusije in Kazahstana, ki jo je po poročanju Guardiana sprožila bolezen ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki se že teden dni ni pojavil v javnosti, je dala krila domišljiji. Kam je izginil Putin, so se spraševali celo resni ruski in svetovni mediji.