Moskva – Ameriški državni sekretar John Kerry, ki je včeraj končal dvodnevni uradni obisk v Rusiji, se je z ruskim vodstvom pogovarjal tudi o krepitvi sodelovanja v boju proti mednarodnemu terorizmu, k čemur ga je spodbudil nedavni teroristični napad v Bostonu.
Moskva – Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pred odhodom na zasedanje sveta Nato-Rusija ostro kritiziral Nato zaradi posredovanja v Libiji, sicer pa odnosi med hladnovojnima sovražnicama še nikoli niso bili tako dobri kakor v tem trenutku.
Moskva – Afganistanski predsednik Hamid Karzai je končal dvodnevni uradni obisk v Rusiji, ki je bil njegov drugi v šestih mesecih. V »državi-učiteljici«, kakor jo je označil v govoru na Ruski akademiji znanosti, se je Karzai mudil v času, ko se v domovini vse pogosteje postavljajo vprašanja o tem, ali je državo sploh sposoben pripeljati iz kaosa in ko je zaradi obtožb o nepravilnostih na parlamentarnih volitvah 18. septembra lani padlo v vodo prvo zasedanje novega parlamenta.
Moskva – Na obisku v Rusiji je bil generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rassmussen. Z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom se je pogovarjal o krepitvi sodelovanja med Rusijo in zavezništvom. Njegov obisk je priprava na bližnji vrh Nata v Lizboni, kjer naj bi sprejeli novo strategijo za 21. stoletje, v kateri so namenili veliko pozornost tudi Rusiji. »Želimo si, da bi v njej upoštevali naše varnostne interese, da širitev Nata ne bi postala avtomatska in da bi naši odnosi temeljili na partnerstvu,« so svoje želje sporočili v Kremlju.
Moskva – Predsednika Rusije in Pakistana, držav, ki z Afganistanom zgodovinsko nista imeli najbolj rožnatih odnosov, sta afganistanskemu predsedniku Hamidu Karzaiju zagotovila odločno podporo v boju proti terorizmu. Zavezo sta izrekla na štiristranskem vrhu v Sočiju, ki se ga je poleg ruskega predsednika Dmitrija Medvedjeva, pakistanskega predsednika Asifa Alija Zardarija in Karzaija udeležil še predsednik Tadžikistana Emomali Rahmonov. Rusijo še zdaj pekli boleč umik Rdeče armade iz Afganistana, kjer je padlo od 14.000 do 15.000 sovjetskih vojakov, zato na »pokopališče imperijev« ne namerava poslati svojih vojakov, iz t. i. velike igre, ki sta jo v 19. stoletju začela britanski in ruski imperij, pa se tudi ne namerava umakniti. V regiji si spet prizadeva za vodilno vlogo.
Moskva – Ruski časniki so na predvečer konference o Afganistanu objavili izhodišča, s katerimi je v London odpotovala ruska delegacija. Razkrili so, da bo Rusija poskušala za svoja podjetja pridobiti pravico za obnovo 142 tovarn in infrastrukturnih objektov, ki so jih med leti 1952 in 1988 zgradili sovjetski strokovnjaki. Gre za hidroelektrarno Pul-i-Kumri na reki Kunduz, jez Naglu na reki Kabul, predor Salang skozi gorovje Hindukuš in tovarno gnojil v Mazar-i-Sharifu. Po nekaterih podatkih naj bi omenjeni objekti v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja predstavljali kar 60 odstotkov afganistanskega BDP.
Moskva – Generalni sekretar Nata Anders Fogh Rasmussen končuje tridnevni uradni obisk v Moskvi, kjer se je srečal s predsednikom Dmitrijem Medvedjevom, premierom Vladimirjem Putinom in zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Na prvi uradni obisk v Rusijo je pripotoval z dolgim seznamom želja, povezanih predvsem z Afganistanom. »Na nekaterih področjih se ne strinjamo, kar pa ne sme zasenčiti dejstva, da se srečujemo z istimi grožnjami in imamo številne skupne interese,« je poudaril Rassmussen. »Seveda obstajajo področja, kjer imamo drugačna stališča, ampak tega ne bi smeli dramatizirati,« mu je pritrdil Lavrov.
Moskva - Ruska stran še ni odgovorila na poziv generalnega sekretarja zveze Nato Andersa Fogh Rasmussena, naj stori več za stabilizacijo Afganistana, ki je v zadnjih mesecih postalo tisto krizno žarišče, na katerem ameriško-ruski interesi najbolj sovpadajo. Po njegovem mnenju bi lahko Rusija z opremo in urjenjem pripomogla k večji učinkovitosti afganistanskih varnostnih sil, o čemer se bo z ruskim predsednikom Dmitrijem Medvedjevom pogovoril sredi decembra, ko bo pripotoval na uradni obisk v Rusijo. K večji vlogi pri gospodarskem razvoju Afganistana je ruske oblasti pozval tudi namestnik ameriškega obrambnega sekretarja Alexander Verbshow.
Moskva – Že prihodnji mesec bodo tovorna letala ameriške vojske za pot v Afganistan porabila precej manj časa kakor ga zdaj, saj bodo lahko letela čez ozemlje Rusije in pri tem prevažala tudi vojake, orožje, strelivo in druge potrebščine. Sporazum, ki sta ga med obiskom Baracka Obame v Moskvi podpisali zunanji ministrstvi obeh držav, predvideva kar 4500 tovrstnih poletov na leto, kar pomeni 12 na dan. Da razmišlja o aktivnejšem sodelovanju v boju proti talibom, je Rusija sporočila na 20. obletnico ponižujočega umika Rdeče armade iz Afganistana (15. februarja 2009 ), kjer je padlo 14.000 do 15.000 sovjetskih vojakov. Že takrat je dala jasno vedeti, da na »pokopališče imperijev« nikakor ne namerava vnovič poslati svojih vojakov.