Svetovni voditelji so se na sklenitev mirovnega sporazuma o rešitvi krize v Ukrajini odzvali s previdnim optimizmom. Pozdravili so doseženo na papirju in opozorili, da je treba počakati na konkretne rezultate. Prezgodaj je še, da bi pozabili, kako klavrno je propadel prvi mirovni sporazum iz Minska.
Ljubljana – Boji na vzhodu Ukrajine naj bi v noči na nedeljo potihnili. Dogovor o premirju je rezultat celonočnih pogajanj v Minsku, na katerih so sodelovali ruski predsednik Vladimir Putin, ukrajinski predsednik Petro Porošenko, francoski predsednik François Hollande ter nemška kanclerka Angela Merkel. Glavno vprašanje je, ali je bil dogovor podpisan v dobri veri ali s figo v žepu.
Mirovni pogovori za rešitev krize v Ukrajini so do konca viseli na nitki. Iz Kremlja so šele nekaj pred drugo uro popoldne po lokalnem času potrdili udeležbo ruskega predsednika Vladimirja Putina, ruski diplomati pa so dali vedeti, da sploh ne bi odpotoval v belorusko prestolnico, če ne bi bilo vsaj 70 odstotkov možnosti za sklenitev kompromisa.
Rusija ne bo tolerirala globalnega sistema z enim samim absolutnim voditeljem, ki se je vzpostavil kot rezultat hladne vojne, je dal ruski predsednik Vladimir Putin vedeti na predvečer mirovnih pogajanj v Minsku. »Putin ne bo sprejemal ultimatov,« je pozneje za vsak primer ponovil še njegov tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov.
Minsk – V beloruskem glavnem mestu bodo danes z razkošno vojaško parado proslavili dan neodvisnosti, največji beloruski narodni praznik, ki ga na pobudo avtoritarnega predsednika Aleksandra Lukašenka praznujejo na dan, ko je sovjetska Rdeča armada osvobodila Minsk izpod nacizma. V »zadnji diktaturi v Evropi« smo preverili, kako praznik doživljajo običajni ljudje.
Minsk – V beloruski prestolnici se pripravljajo na svetovno hokejsko prvenstvo leta 2014, ki ga bo »zadnja diktatura« v Evropi gostila kljub pozivom politikov in človekoljubnih organizacij, naj ji prestižni dogodek odvzamejo zaradi kratenja človekovih pravic.
Moskva – Evropska unija je določila sedemdnevni rok za vrnitev veleposlanikov in veleposlanic držav članic v Belorusijo, od koder so jih umaknili po evropsko-beloruski diplomatski vojni, ki je sledila razširitvi sankcij proti predstavnikom beloruskega režima.
Moskva – Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je zaradi obletnice zadnjih izdihljajev Sovjetske zveze zelo zaposlen. Najprej je gostil svet Evrazijske gospodarske skupnosti in Vrhovnega evrazijskega gospodarskega sveta, včeraj pa je nadaljeval druženje s predsedniki nekdanjih sovjetskih republik.
Moskva – Na zadnji novembrski dan so v Belorusiji, edini evropski državi s smrtno kaznijo, na smrt z ustrelitvijo obsodili Dzmitrija Kanavalaua in Uladzislava Kavaljoua. Na vrhovnem sodišču sta bila spoznana za kriva aprilskega terorističnega napada na postajo podzemne železnice v središču Minska. Umrlo je 14 ljudi, 200 jih je bilo ranjenih.